hits counter
FNH_logga.png                                                             
 
Overksamma Hingstar i avel Hingstar ur avel Hingstlinjer Avelsvärdering Tappningslista Hovbroskröntgen Hingstkatalogen
Hem Föreningen EU-projekt Distrikt Avel Registrering Hingstar Ston KBI/FKP Utmärkelser PR/Info allmänt FNH-Ungdom Distriktsaktiviteter Utbildningar Forskning Hästannonser Kontakt Länkar Kalendarium Hästdagar

Licenser länsvis

HINGSTAR 2018 i AVEL, LÄNSVIS TILL FÖREGÅENDE SIDA
OBS! Länkarna fungerar endast på föregående sida
Namn Licens Redo-visat 2018 Län 2018 Ägare Station 2018
Håbrand 2053  Ja   AC Fredrik Ottosson Fredrik Ottosson, Vindeln
Lukas 1961     AC Fredrik Ottosson Fredrik Ottosson, Vindeln
Rask 2086  Ja AC Byske Skogstjänst AB Byske Skogstjänst AB, Byske
Tittut (2098)  Ja AC

Backfors gård, Bjurholm

Backfors gård, Bjurholm
Zak 2070

 Ja

  AC Backfors gård Backfors gård, Bjurholm
Bjuck 2078  Ja   BD K/B Nyholmen K/B Nyholmen, Pålänge
Dacke 2024  Ja   BD Lars-Olof Lundgren Stall Lillberget, Blåsmark
Isman 1983  Ja   BD Sidalens Naturbruk  Sidalens Naturbruk, Kalix
Marre 1928  Ja   BD Jan Robert Larsson Jan Robert Larsson, Piteå
Certino 1956  Ja   C Sidbäcks Körhästar Sidbäcks Körhästar, Uppsala
Halvar 2004  Ja C Cecilia Hamilton Cecilia Hamilton, Almunge
Midas 2016  Ja   C Ulrika Mattsson Ågårdens häst & maskintjänst
Myromsli Svensken 1967  Ja   C Sidbäcks Körhästar Sidbäcks Körhästar, Uppsala
Viking 1947  Ja   C Sören Johansson Sören Johansson, Uppsala
Center 2052  Ja D

Stefan Nilsson

Stefan Nilsson, Björkvik

Rykt (W) 1882  Ja   D Mette Ahlström Mette Ahlström, Stockholm
Therje 2027  Ja D Stefan Nilsson Stefan Nilsson, Björkvik
Zevs 2067  Ja   D Stefan Nilsson Stefan Nilsson, Björkvik
Balder 2002  Ja   Danmark Andrea Schmidt Andrea Schmidt, Danmark
Bonaparte 1926  Ja   Danmark Poul Strunge Poul Strunge, Danmark
Bule 2008  Ja   E Johan Pettersson Johan Pettersson, Rimforsa
Gimli 1965  Ja   E Stjärnorps Brukshästar Stjärnorps Brukshästar Vreta Kloster
Greven 2068  Ja   E Kåre Gustafson Kåre Gustafson, Hällestad
Harpun 2045  Ja   E Eva & Rickard Samelius Eva & Rickard Samelius, Linköping
Helman 2036  Ja   E Kåre Gustafson Kåre Gustafson, Hällestad
Helmir (2091)  Ja   E Kåre Gustafson Kåre Gustafson, Hällestad
Korpral (2092)  Ja   E Kåre Gustafson Kåre Gustafson, Hällestad
Kravall 2005  Ja   E Kåre Gustafson Kåre Gustafson, Hällestad
Morrgann (2094)  Ja   E Hans Wincent Hans Wincent, Åtvidaberg
Safir (2096)  Ja   E Jonas Beronius Jonas Beronius, Rimforsa
Diod (2090)  Ja   F Christian Gustavsson Christien Gustavsson, Hult
Eskil 1919     F Linda Nielsen och Jan Rostgaard Linda Nielsen och Jan Rostgaard, Korsberga
Gorm 1892  Ja   F Sune Hjerpe Ingvar Karlsson, Brandstorp
Dior 2019  Ja   G Anna Berglund & Sofie Johansson Anna Berglund & Sofie Johansson, Väckelsång
Isidor 1976  Ja   G Mia Nyberg & Fredrik Hellmouth Mia Nyberg & Fredrik Hellmouth, Hovmantorp
Max 2041  Ja   G Agnetha Weingård Emma Norén/Ulf Magnusson, Moheda
Opus (w) 1860  Ja   G Wiktoria Lindqvist Wiktoria Lindqvist, Moheda
Wellman 1993  Ja   G Lennart Wiktorsson Lennart Wiktorsson, Urshult

Wide 2084 (ex Vide)

 Ja G

Familjen Hildingsson

Familjen Hildingsson, Kosta

Cesar (2089)

 Ja H

Tore o Kristina Stockman

Göran Jonasson, Torsås
Glim 2003  Ja   H Ronny Persson Göran Jonasson, Torsås
Hårleman 2037  Ja H Göran Jonasson Göran Jonasson, Torsås
Lejkar 2064  Ja H

Skogby Stuteri

Lars Ludvigsson,Vassmolösa
Teg 1988  Ja   H Björn Gustavsson Björn Gustavsson, Vimmerby
Viktig 2001  Ja   H Tony Lindgren Tony Lindgren, Figeholm
Backdalas Kämpe 2048  Ja   K Backdala Hästgård Backdala Hästgård, Karlskrona
Boké 1979  Ja   K Jörgen Andersson & Nanna Engstrand Jörgen Andersson & Nanna Engstrand, Olofström
Porter 2026  Ja K

Sidalens Naturbruk

Backdala hästgård, Karlskrona
Bom Bom 2071   LM Thomsson Hovslageri & Körning AB Thomsson Hovslageri & Körning, Löberöd
Bonzo 2011  Ja LM Familjen Ström Familjen Ström, Klippan
Brändabo Ådi 2062  Ja   LM Göran Jonasson Krister Johnsson, Hästveda (även 2019)
Elveligutten 1959  Ja   LM Karl-Inge Karlsson Karl-Inge Karlsson Tollarp
Fabian 1954  Ja   LM Hannah Andersson Hannah Andersson, Vinslöv
Halm 2034  Ja   LM Jenny Göransson Jenny Göransson, Brösarp
Hasp 2035  Ja   LM Familjen Ström  Familjen Ström, Klippan
Thamp (2097)     LM Familjen Ström Familjen Ström, Klippan
Tofte 1938     LM Familjen Ström  Familjen Ström, Klippan
Torp-Tak 2039  Ja   LM Sigvard Gustavsson  Sigvard Gustavsson, Vittsjö
Torp-Tum 2076  Ja   LM Sigvard Gustavsson, Jan Pålsson Sigvard Gustavsson, Vittsjö
Vind 1942  Ja   LM Karl-Inge Karlsson Karl-Inge Karlsson, Tollarp
Bergman 2043  Ja N Cecilia & Maria Kallander Lennart Bengtsson, Älvsered
Klenod 2015  Ja   N Tommy Gustavsson Tommy Gustavsson, Laholm
Lazer 2025  Ja   N Lennart Bengtsson Lennart Bengtsson, Älvsered
Léon 1936  Ja   N Birgitta Gralén Birgitta Gralén, Fjärås
Lojal (2093)  Ja   N Lennart Bengtsson Lennart Bengtsson, Älvsered
Zultan 1949  Ja   Norge Jorulf G. Rådal Jorulf G. Rådal, Norge
Gutta 1960  Ja   Norge Jorulf G & Ann Rådal Jorulf G & Ann Rådal, Norge
Vale (2099)     Norge Jorulf G. Rådal Jorulf G. Rådal, Hegra, Norge
Berol 2049  Ja   O Reine Jorefjord Reine Jorefjord, Fjällbacka
Bjh Bele (2087)  Ja   O Roland o Rosie Arvidson Roland o Rosie Arvidson, Uddevalla
Bozz 2023  Ja   O Göran Rohdén Orust hingstförening, Göran Rohdén Nösund
Diamant 1981  Ja   O Per-Olof Jakobsson Per-Olof Jakobsson, Uddevalla
Ene-Blacken 1923  Ja   O Per Ericsson Per Ericsson Aplared
Helvin 2009  Ja   O Sune Hjerpe Sune Hjerpe, Ljungskile
Paj 2069  Ja   O Kerstin & Stig Rodin Kersin & Stig Rodin, Spekeröd
Pärlvine 2060  Ja O Karin Andersson Karin Andersson, Henån
Ulrik 2050  Ja   O Johnny Svensson Johnny Svensson, Hålta
Zudden 1992  Ja   O Maria Johansson Maria Johansson, Kareby
Ämme (2100)  Ja   O Sune Hjerpe Sune Hjerpe, Ljungskile
Vimmel 1974  Ja   PN Familjen Pettersson Familjen Pettersson, Dals-Rostock
Radar 1955  Ja   PS Eva Lotta Liljenzin Eva Lotta Liljenzin, Hällingsjö
Zoldat 1995  Ja   PS Lars-Åke Johansson Lars-Åke Johansson, Sexdrega
Albertino 1969  Ja   R Team Eloge Team Eloge, Nossebro
Djärv 2059  Ja   R Team Eloge Team Eloge, Nossebro
Elstad Blesen 2079  Ja   R Stein Bentstuen, Norge Team Eloge, Nossebro
Heirums Nils 1958  Ja   R Team Eloge Team Eloge, Nossebro
Henning 2081  Ja   R Team Eloge Team Eloge, Nossebro
Kavaljer 1998  Ja   R Per Axelsson Per Axelsson, Lidköping
Kronprins 1946  Ja   R Per Axelsson Per Axelsson, Lidköping
Orion 1987  Ja   R Per Axelsson Per Axelsson, Lidköping
Radix 2000  Ja   R Christina Allansdotter Christina Allansdotter, Tidaholm
Rolex 1937  Ja   R Tobias Sandahl Team Eloge, Nossebro
Smedsmo Lindar 1978  Ja R Team Eloge Team Eloge, Nossebro
Tyr 2077  Ja R Terje Holkestad/Sissel Rönning Christina Allansdotter, Tidaholm
Glomstadgutten 1975  Ja   S Ingela Arpi & Mats Wallin Ingela Arpi & Mats Wallin, Molkom
Primör 2038  Ja   S Eva och Zerny Johansson Royne Engblom, Gunnarskog
Älve 2028  Ja S Sune Hjerpe Rolf Olsson, Årjäng
Mirollo 1985     T Daniel & Alexander Bergström Daniel & Alexander Bergström, Örebro
Stråberga Frasse 1971  Ja T Maria Lyktberg Maria Lyktberg, Hallsberg
Vrake 1994  Nej   T Ann-Katrin Karlsson Ann-Katrin Karlsson, St. Mellösa
Esperuds Bruno 2029  Ja U Madeleine Bergvall Mia Wirenborg, Kungsör
Zixten 2018  Ja   U Mia Wirenborg Mia Wirenborg, Kungsör
Moprins 2085  Ja   W Linda Snekkevåg Mats Norell, Dala-Husby
Bäckens Brolle 2032  Ja   X Martin Ståhlklo Martin Ståhlklo, Edsbyn
Lundar 1948  Ja   X Per Danhard/Malin Linds Per Danhard/Malin Linds, Alfta
Lupin 2065  Ja   X Per Danhard/Malin Linds Per Danhard/Malin Linds, Alfta
Odin 1986  Ja   X Anders Svensson Anders Svensson, Hudiksvall
Thrim 1957  Ja   X Anders Svensson Anders Svensson, Hudiksvall
Trygg 2040  Ja   X Jorulf G & Ann Rådal Diana Sandell, Lars Danhard, Alfta
Bark 2022  Ja   Y Boteåortens hästavelsförening Jan-Ove Lundqvist Arnäsvall
Prius (2095)  Ja   Y Knut-Erik Eriksson Knut-Erik Eriksson, Torpshammar
Bovi (2088)  Nej   Z Anna Andersson Anna Andersson, Undersåker
Fix 2044     Z Ann-Britt Bergqvist & Andreas Nilsson Ann-Britt Bergqvist & Andreas Nilsson, Orrviken
Furir 2063  Ja   Z Christina Allansdotter Nils-Erik Söderström, Bispgården
Tagel 2056  Ja   Z Malinda Alriksson Malinda Alriksson, Alsen
Tanke 2017  Ja Z Sune Hjerpe Nils-Erik Söderström, Bispgården
Valid CSS!

Sidan uppdaterad 2018-09-15  Copyright: 2015-2020 All rights reserved