hits counter
FNH_logga.png                                                             
 
Overksamma Hingstar i avel Hingstar ur avel Hingstlinjer Avelsvärdering Tappningslista Hovbroskröntgen Hingstkatalogen
Hem Föreningen EU-projekt Distrikt Avel Registrering Hingstar Ston KBI/FKP Utmärkelser PR/Info allmänt FNH-Ungdom Distriktsaktiviteter Utbildningar Forskning Hästannonser Kontakt Länkar Kalendarium Hästdagar

Licenser 2018

HINGSTAR 2018 i AVEL SORTERADE LÄNSVIS FINNS HÄR
Namn Licens Redo-visat 2018 Län 2018 Ägare Station 2018
Albertino 1969  Ja   R Team Eloge Team Eloge, Nossebro
Backdalas Kämpe 2048  Ja   K Backdala Hästgård Backdala Hästgård, Karlskrona
Balder 2002  Ja   Danmark Andrea Schmidt Andrea Schmidt, Danmark
Bark 2022  Ja   Y Boteåortens hästavelsförening Jan-Ove Lundqvist Arnäsvall
Bergman 2043  Ja   N Cecilia & Maria Kallander Lennart Bengtsson, Älvsered
Berol 2049  Ja   O Reine Jorefjord Reine Jorefjord, Fjällbacka
Bjh Bele (2087)  Ja O Roland o Rosie Arvidson Roland o Rosie Arvidson, Uddevalla
Bjuck 2078  Ja   BD K/B Nyholmen K/B Nyholmen, Pålänge
Boké 1979  Ja   K Jörgen Andersson & Nanna Engstrand Jörgen Andersson & Nanna Engstrand, Olofström
Bom Bom 2071 LM Thomsson Hovslageri & Körning Thomsson Hovslageri & Körning, Gustavslund
Bonaparte 1926  Ja   Danmark Poul Strunge Poul Strunge, Danmark
Bonzo 2011  Ja   LM Familjen Ström  Familjen Ström, Klippan
Bovi (2088)  Nej Z Anna Andersson Anna Andersson, Undersåker
Bozz 2023  Ja   O Göran Rohdén Orust hingstförening, Göran Rohdén Nösund
Brändabo Ådi 2062  Ja   LM Göran Jonasson Krister Johnsson, Hästveda (även 2019)
Bule 2008  Ja   E Johan Pettersson Johan Pettersson, Rimforsa
Bäckens Brolle 2032  Ja   X Martin Ståhlklo Martin Ståhlklo, Edsbyn
Center 2052  Ja   Kathe Nilsson Kathe Nilsson, Björkvik
Certino 1956  Ja   C Sidbäcks Körhästar Sidbäcks Körhästar, Uppsala
Cesar (2089)   Ja H Tore o Kristina Stockman Göran Jonasson, Torsås
Dacke 2024  Ja   BD Lars-Olof Lundgren Stall Lillberget, Blåsmark
Diamant 1981  Ja   O Per-Olof Jakobsson Per-Olof Jakobsson, Uddevalla
Diod (2090)  Ja F Christian Gustavsson Christian gustavsson, Hult
Dior 2019  Ja   G Anna Berglund & Sofie Johansson Anna Berglund & Sofie Johansson, Väckelsång
Djärv 2059  Ja   R Team Eloge Team Eloge, Nossebro
Elstad Blesen 2079  Ja   R Stein Bentstuen, Norge Team Eloge, Nossebro
Elveligutten 1959  Ja   LM Karl-Inge Karlsson Karl-Inge Karlsson Tollarp
Ene-Blacken 1923  Ja   O Per Ericsson Per Ericsson Aplared
Eskil 1919     F Linda Nielsen och Jan Rostgaard Linda Nielsen och Jan Rostgaard, Korsberga
Esperuds Bruno 2029  Ja   U Madeleine Bergvall Mia Wirenborg, Kungsör
Fabian 1954  Ja   LM Hannah Andersson Hannah Andersson, Vinslöv
Fix 2044     Z Ann-Britt Bergqvist & Andreas Nilsson Ann-Britt Bergqvist & Andreas Nilsson, Orrviken
Furir 2063  Ja   Z Christina Allansdotter Nils-Erik Söderström, Bispgården
Gimli 1965  Ja   E Stärnorps Brukshästar Stjärnorps Brukshästar Vreta Kloster
Glim 2003  Ja   H Ronny Persson Göran Jonasson, Torsås
Glomstadgutten 1975  Ja   S Ingela Arpi & Mats Wallin Ingela Arpi & Mats Wallin, Molkom
Gorm 1892  Ja   F Sune Hjerpe Ingvar Karlsson, Brandstorp
Greven 2068  Ja   E Kåre Gustafson Kåre Gustafson, Hällestad
Gutta 1960  Ja   Norge Jorulf G. & Ann Hege Rådal Jorulf G. & Ann Hege Rådal, Norge
Halm 2034  Ja   LM Jenny Göransson Jenny Göransson, Brösarp
Halvar 2004  Ja   C Cecilia Hamilton  Cecilia Hamilton, Almunge
Harpun 2045  Ja   E Eva & Rickard Samelius Eva & Rickard Samelius, Linköping
Hasp 2035  Ja   LM Familjen Ström  Familjen Ström, Klippan
Heirums Nils 1958  Ja   R Team Eloge Team Eloge, Nossebro
Helman 2036  Ja   E Kåre Gustafson Kåre Gustafson, Hällestad
Helmir (2091)  Ja E Kåre Gustafson Kåre Gustafson, Hällestad
Helvin 2009  Ja   O Sune Hjerpe Sune Hjerpe, Ljungskile
Henning 2081  Ja   R Team Eloge Team Eloge, Nossebro
Håbrand 2053  Ja   AC Fredrik Ottosson Fredrik Ottosson, Vindeln
Hårleman 2037  Ja   H Göran Jonasson Göran Jonasson, Torsås
Isidor 1976  Ja   G Mia Nyberg & Fredrik Hellmouth Mia Nyberg & Fredrik Hellmouth, Hovmantorp
Isman 1983  Ja   BD Sidalens Naturbruk  Sidalens Naturbruk, Kalix
Kavaljer 1998  Ja   R Per Axelsson Per Axelsson, Lidköping
Klenod 2015  Ja   N Tommy Gustavsson Tommy Gustavsson, Laholm
Korpral (2092)  Ja E Kåre Gustafson Kåre Gustafson, Hällestad
Kravall 2005  Ja   E Kåre Gustafson Kåre Gustafson, Hällestad
Kronprins 1946  Ja   R Per Axelsson Per Axelsson, Lidköping
Lazer 2025  Ja   N Lennart Bengtsson Lennart Bengtsson, Älvsered
Lejkar 2064  Ja   H Skogby Stuteri Lars Ludvigsson, Vassmolösa
Léon 1936  Ja   N Birgitta Gralén Birgitta Gralén, Fjärås
Lojal (2093)  Ja N Lennart Bengtson Lennart Bengtson, Älvsered
Lukas 1961     AC Fredrik Ottosson Fredrik Ottosson, Vindeln
Lundar 1948  Ja   X Per Danhard/Malin Linds Per Danhard/Malin Linds, Alfta
Lupin 2065  Ja   X Per Danhard Per Danhard/Malin Linds, Alfta
Marre 1928  Ja   BD Jan Robert Larsson Jan Robert Larsson, Piteå
Max 2041  Ja G Agneta Weingård Emma Norén/Ulf Magnusson, Moheda
Midas 2016  Ja   C Ulrika Mattsson Ågårdens häst & maskintjänst
Mirollo 1985     T Daniel & Alexander Bergström Daniel & Alexander Bergström, Örebro
Moprins 2085  Ja W Linda Snekkevåg Mats Norell, Dala-Husby
Morrgann (2094)  Ja E Hans Wincent Hans Wincent, Åtvidaberg
Myromsli Svensken 1967  Ja   C Sidbäcks Körhästar Sidbäcks Körhästar, Uppsala
Odin 1986  Ja   X Anders Svensson Anders Svensson, Hudiksvall
Opus (w) 1860  Ja   G Wiktoria Lindqvist Wiktoria Lindqvist, Moheda
Orion 1987  Ja   R Per Axelsson Per Axelsson, Lidköping
Paj 2069  Ja   O Kerstin & Stig Rodin Kersin & Stig Rodin, Spekeröd
Porter 2026  Ja   K Sidalens Naturbruk Backdala hästgård, Karlskrona
Primör 2038  Ja   S Zerny & Eva Johansson Royne Engblom, Gunnarskog
Prius (2095)  Ja Y Knut-Erik Eriksson Knut-Erik Eriksson, Torpshammar
Pärlvine 2060  Ja   O Karin Andersson Karin Andersson, Henån
Radar 1955  Ja   PS Eva Lotta Liljenzin Eva Lotta Liljenzin, Hällingsjö
Radix 2000  Ja   R Christina Allansdotter Christina Allansdotter, Tidaholm
Rask 2086  Ja AC Byske Skogstjänst AB Byske Skogstjänst AB, Byske
Rolex 1937  Ja   R Tobias Sandahl Team Eloge, Nossebro
Rykt (W) 1882  Ja   D Mette Ahlström Mette Ahlström, Stockholm
Safir (2096)  Ja E Jonas Beronius Jonas Beronius, Rimforsa
Smedsmo Lindar 1978  Ja   R Peter Gerborn Team Eloge, Nossebro
Stråberga Frasse 1971  Ja   T Maria Lyktberg Maria Lyktberg, Hallsberg
Tagel 2056  Ja   Z Malinda Alriksson Malinda Alriksson, Alsen
Tanke 2017  Ja   Z Sune Hjerpe Nils-Erik Söderström, Bispgården
Teg 1988  Ja   H Björn Gustavsson Björn Gustavsson, Vimmerby
Therje 2027  Ja   D Stefan & Kathe Nilsson Stefan & Kathe Nilsson, Björkvik
Thrim 1957  Ja   X Anders Svensson Anders Svensson, Hudiksvall
Tittut (2098)  Ja AC

Backfors gård, Bjurholm

Backfors gård, Bjurholm
Tofte 1938     LM Familjen Ström  Familjen Ström, Klippan
Torp-Tak 2039  Ja   LM Sigvard Gustavsson  Sigvard Gustavsson, Vittsjö
Torp-Tum 2076  Ja   LM Sigvard Gustavsson, Jan Pålsson Sigvard Gustavsson, Vittsjö
Trygg 2040  Ja   X Jorulf G & Ann Rådal Diana Sandell, Lars Danhard, Alfta
Tyr 2077  Ja   R Terje Holkestad/Sissel Rönning Christina Allansdotter, Tidaholm
Ulrik 2050

 Ja

  O Johnny Svensson Johnny Svensson, Hålta
Vale (2099) Norge Jorulf Rådal Jorulf Rådal, Hegra, Norge
Wide 2084 (ex. Vide)  Ja   G Familjen Hildingsson Familjen Hildingsson, Kosta
Viking 1947  Ja   C Sören Johansson Sören Johansson, Uppsala
Viktig 2001  Ja   H Tony Lindgren Tony Lindgren, Figeholm
Vimmel 1974  Ja   PN Familjen Pettersson Familjen Pettersson, Dals-Rostock
Vind 1942  Ja   LM Karl-Inge Karlsson Karl-Inge Karlsson, Tollarp
Vrake 1994  Nej   T Ann-Katrin Karlsson Ann-Katrin Karlsson, St. Mellösa
Wellman 1993  Ja   G Lennart Wiktorsson Lennart Wiktorsson, Urshult
Zak 2070  Ja   AC Backfors gård Backfors gård, Bjurholm
Zevs 2067  Ja   D Stefan Nilsson Stefan Nilsson, Björkvik
Zixten 2018  Ja   U Mia Wirenborg Mia Wirenborg, Kungsör
Zoldat 1995  Ja   PS Lars-Åke Johansson Lars-Åke Johansson, Sexdrega
Zudden 1992  Ja   O Maria Johansson Maria Johansson, Kareby
Zultan 1949  Ja   Norge Jorulf G. Rådal Jorulf G. Rådal, Norge
Älve 2028  Ja   S Sune Hjerpe Rolf Olsson, Årjäng
Ämme (2100)  Ja O Sune Hjerpe Sune Hjerpe. Ljungskile
Valid CSS!

Sidan uppdaterad 2018-09-15  Copyright: 2015-2020 All rights reserved