hits counter
FNH_logga.png                                                             
 
Overksamma Hingstar i avel Hingstar ur avel Hingstlinjer Avelsvärdering Tappningslista Hovbroskröntgen
Hem Föreningen EU-projekt Distrikt Avel Registrering Hingstar Ston KBI/FKP Utmärkelser PR/Info allmänt FNH-Ungdom Aktiviteter Utbildningar Forskning Hästannonser Kontakt Länkar Kalendarium Hästdagar

Licenser 2017

HINGSTAR 2017 i AVEL SORTERADE LÄNSVIS FINNS HÄR
Namn Licens Län 2017 Ägare Station 2017
Albertino 1969  Ja R Team Eloge Team Eloge
Askar (2080)  Ja K Backdala hästgård Backdala hästgård, Karlskrona
Backdalas Kämpe 2048  Ja K Backdala Hästgård Backdala Hästgård, Karlskrona
Balder 2002  Ja E Andrea Schmidt Anne-Lee Andersson, Vreta Kloster
Bark 2022  Ja Y Boteåortens hästavelsförening Jan-Ove Lundqvist Arnäsvall
Bergman 2043  Ja E Cecilia & Maria Kallander Stjärnorps Brukshästar Vreta Kloster
Berol 2049  Ja O Reine Jorefjord Reine Jorefjord, Fjällbacka
Bjuck 2078  Ja BD K/B Nyholmen K/B Nyholmen, Pålänge
Boké 1979  Ja K Jörgen Andersson & Nanna Engstrand Jörgen Andersson & Nanna Engstrand, Olofström
Bonaparte 1926  Ja Danmark Poul Strunge Poul Strunge, Danmark
Bonzo 2011  Ja O Familjen Ström  Orust hingstförening, Roland Arvidsson
Bozz 2023  Ja O Göran Rohdén Orust hingstförening, Göran Rohdén Nösund
Bristol 1902  Ja W Agneta Weingård Agneta Weingård, Gustafs
Brändbo Ådi 2062  Ja H Göran Jonasson Göran Jonasson, Torsås
Bule 2008  Ja E Johan Pettersson Johan Pettersson, Rimforsa
Bäckens Brolle 2032  Ja X Martin Ståhlklo Martin Ståhlklo, Edsbyn
Center 2052  Ja Kathe Nilsson Kathe Nilsson, Björkvik
Certino 1956  Nej C Sidbäcks Körhästar Sidbäcks Körhästar, Uppsala
Dacke 2024  Ja BD Lars-Olof Lundgren Stall Lillberget, Blåsmark
Diamant 1981  Ja O Per-Olof Jakobsson Per-Olof Jakobsson, Uddevalla
Dior 2019  Ja G Anna Berglund & Sofie Johansson Anna Berglund & Sofie Johansson, Väckelsång
Djärv 2059  Ja R Team Eloge Team Eloge, Nossebro
Elstad Blesen 2079  Ja R Stein Bentstuen, Norge Peter Gerborn, Nossebro, t.o.m. 15 juni 2017
Elveligutten 1959  Ja LM Karl-Inge Karlsson Karl-Inge Karlsson Tollarp
Ene-Blacken 1923  Ja O Per Ericsson Per Ericsson Aplared
Eskil 1919  Ja F Linda Nielsen och Jan Rostgaard Linda Nielsen och Jan Rostgaard, Korsberga
Esperuds Bruno 2029  Ja T Madeleine Bergvall Madeleine Bergvall, Skyllberg
Fabian 1954  Ja LM Hannah Andersson Hannah Andersson, Vinslöv
Fix 2044  Ja Z Ann-Britt Bergqvist & Andreas Nilsson Ann-Britt Bergqvist & Andreas Nilsson, Orrviken
Furir 2063  Ja Z Christina Allansdotter Nils-Erik Söderström, Bispgården
Gimli 1965  Ja E Stärnorps Brukshästar Stjärnorps Brukshästar Vreta Kloster
Glim 2003  Ja LM Ronny Persson Ronny Persson, Vankiva
Glomstadgutten 1975  Ja R Ingela Arpi & Mats Wallin Christina Allansdotter, Tidaholm
Gorm 1892  Ja F Sune Hjerpe Ingvar Karlsson, Brandstorp
Greven 2068  Ja E Kåre Gustafson Kåre Gustafson, Hällestad
Gutta 1960  Ja Norge Jorulf G. & Ann Hege Rådal Jorulf G. & Ann Hege Rådal, Norge
Halm 2034  Ja LM Jenny Göransson Jenny Göransson, Brösarp
Halvar 2004  Ja C Cecilia Hamilton  Cecilia Hamilton, Almunge
Harpun 2045  Ja E Eva & Rickard Samelius Eva & Rickard Samelius, Linköping
Hasp 2035  Ja LM Familjen Ström  Familjen Ström, Klippan
Heirums Nils 1958  Ja R Team Eloge Team Eloge, Nossebro
Helman 2036  Ja E Kåre Gustafson Kåre Gustafson, Hällestad
Helvin 2009  Ja O Sune Hjerpe Sune Hjerpe, Ljungskile
Henning (2081)  Ja R Team Eloge Team Eloge, Nossebro
Håbrand 2053   AC Fredrik Ottosson Fredrik Ottosson, Vindeln
Hårleman 2037  Ja H Göran Jonasson Göran Jonasson, Torsås
Isidor 1976  Ja G Orvar och Christel Larsson

Mia Nyberg & Fredrik Hellmouth, Hovmantorp

Isman 1983  Ja BD Sidalens Naturbruk  Sidalens Naturbruk, Kalix
Jasper (2082)  Ja E Jonas Beronius Kåre Gustafson, Hällestad
Kavaljer 1998  Ja R Per Axelsson Per Axelsson, Lidköping
Klenod 2015  Ja N Tommy Gustavsson Tommy Gustavsson, Laholm
Kravall 2005  Ja E Kåre Gustafson Kåre Gustafson, Hällestad
Kronprins 1946  Ja R Per Axelsson Per Axelsson, Lidköping
Lazer 2025  Ja N Lennart Bengtsson Lennart Bengtsson, Älvsered
Lejkar 2064  Ja N Skogby Stuteri Skogby Stuteri, Kvibille
Léon 1936  Ja N Birgitta Gralén Birgitta Gralén, Fjärås
Lukas 1961   AC Fredrik Ottosson Fredrik Ottosson, Vindeln
Lundar 1948  Ja X Per Danhard/Malin Linds Per Danhard/Malin Linds, Alfta
Lupin 2065  Ja LM Per Danhard Krister Johnsson, Hästveda
Marre 1928  Ja BD Jan Robert Larsson Jan Robert Larsson, Piteå
Max 2041  Ja W Agneta Weingård Agneta Weingård, Gustafs
Midas 2016  Ja C Ulrika Mattsson Ågårdens häst & maskintjänst
Mirollo 1985   T Daniel & Alexander Bergström Daniel & Alexander Bergström, Örebro
Myromsli Svensken 1967  Nej C Sidbäcks Körhästar Sidbäcks Körhästar, Uppsala
Odin 1986  Ja X Anders Svensson Anders Svensson, Hudiksvall
Opus (w) 1860  Ja G Wiktoria Lindqvist Wiktoria Lindqvist, Moheda
Orion 1987  Ja R Per Axelsson Per Axelsson, Lidköping
Paj 2069  Ja O Kerstin & Stig Rodin Kersin & Stig Rodin, Spekeröd
Porter 2026  Ja I Sidalens Naturbruk Ellen och Ariel Norrby, Gotlands Tofta
Primör 2038  Ja LM Zerny & Eva Johansson Fädernegården, Huaröd
Pärlvine 2060  Ja G Karin Andersson Petronella & Dennis Hildingsson, Kosta
Radar 1955  Ja PS Eva Lotta Liljenzin Eva Lotta Liljenzin, Hällingsjö
Radix 2000  Ja R Christina Allansdotter Christina Allansdotter, Tidaholm
Ralfh (2083)  Ja T Krister Samuelsson Krister Samuelsson, Örebro
Rolex 1937  Ja R Tobias Sandahl Team Eloge, Nossebro
Rykt (W) 1882   D Mette Ahlström Mette Ahlström, Stockholm
Smedsmo Lindar 1978  Ja PS Peter Gerborn Ryasjö hästgård, Sexdrega
Stråberga Frasse 1971  Ja H Maria Lyktberg Göran Jonasson, Torsås
Tagel 2056  Ja Z Malinda Alriksson Malinda Alriksson, Alsen
Tanke 2017  Ja O Sune Hjerpe Sune Hjerpe, Ljungskile
Teg 1988  Ja H Björn Gustavsson Björn Gustavsson, Vimmerby
Therje 2027  Ja S Stefan & Kathe Nilsson Rolf Olsson, Årjäng
Thrim 1957  Ja X Anders Svensson Anders Svensson, Hudiksvall
Tofte 1938  Ja LM Familjen Ström  Familjen Ström, Klippan
Torp-Tak 2039  Ja LM Sigvard Gustavsson  Sigvard Gustavsson, Vittsjö
Torp-Tum 2076  Ja LM Sigvard Gustavsson, Jan Pålsson Sigvard Gustavsson, Vittsjö
Trygg 2040  Ja X Jorulf G & Ann Rådal Diana Sandell, Lars Danhard, Alfta
Tyr 2077  Ja Norge Jorulf G & Ann Rådal Jorulf G & Ann Rådal, Norge
Ulrik 2050  Ja O Johnny Svensson Johnny Svensson, Hålta
Wide (2084)(ex. Vide)  Ja Z Familjen Hildingsson Familjen Hildingsson, Kosta
Viking 1947  Ja C Sören Johansson Sören Johansson, Uppsala
Viktig 2001  Ja H Tony Lindgren Tony Lindgren, Figeholm
Vimmel 1974  Ja PN Familjen Pettersson Familjen Pettersson, Dals-Rostock
Vind 1942  Ja LM Karl-Inge Karlsson Karl-Inge Karlsson, Tollarp
Vrake 1994  Nej T Ann-Katrin Karlsson Ann-Katrin Karlsson, Örebro
Wellman 1993  Ja G Lennart Wiktorsson Lennart Wiktorsson, Urshult
Zak 2070  Ja AC Backfors gård Backfors gård, Bjurholm
Zevs 2067  Ja D Stefan Nilsson Stefan Nilsson, Björkvik
Zixten 2018  Ja U Mia Wirenborg Mia Wirenborg, Kungsör
Zoldat 1995  Ja PS Lars-Åke Johansson Lars-Åke Johansson, Sexdrega
Zudden 1992  Ja O Maria Johansson Maria Johansson, Kareby
Zultan 1949  Ja N Jorulf G. Rådal Lennart Bengtsson, Älvsered
Älve 2028  Ja G Sune Hjerpe Familjen Hildingsson, Kosta
Valid CSS!

Sidan uppdaterad 2017-11-09  Copyright: 2015-2020 All rights reserved