hits counter
FNH_logga.png                                                             
 
Overksamma Hingstar i avel Hingstar ur avel Hingstlinjer Avelsvärdering Tappningslista Hovbroskröntgen
Hem Föreningen EU-projekt Distrikt Avel Registrering Hingstar Ston KBI/FKP Utmärkelser PR/Info allmänt FNH-Ungdom Aktiviteter Utbildningar Forskning Hästannonser Kontakt Länkar Kalendarium Hästdagar

Licenser 2016

HINGSTAR 2016 i AVEL HINGSTAR SORTERADE LÄNSVIS HÄR
Namn Licens Län 2016 Ägare Station 2016
Albertino 1969  Ja R Team Eloge Team Eloge
Backdalas Kämpe 2048  Ja K Backdala Hästgård Backdala Hästgård, Karlskrona
Balder 2002  Ja E Andrea Schmidt Anne-Lee Andersson, Vreta Kloster
Bark 2022  Ja Y Boteåortens hästavelsförening Jan-Ove Lundqvist Arnäsvall
Belltino 1918  Ja T Madeleine Bergvall Madeleine Bergvall, Skyllberg
Bergman 2043  Ja E Cecilia & Maria Kallander Stjärnorps Brukshästar Vreta Kloster
Berol 2049  Ja O Reine Jorefjord Reine Jorefjord, Fjällbacka
Björkhagens Modig 2051   Norge Heidi Östby & Ole Håvard Lerberg Heidi Östby & Ole Håvard Lerberg, Norge
Boké 1979  Ja K Jörgen Andersson & Nanna Engstrand Jörgen Andersson & Nanna Engstrand, Olofström
Bom-Bom (2071) W Lotta Monie Lotta Monie, Dala-Husby
Bonaparte 1926  Ja Danmark Poul Strunge Poul Strunge, Danmark
Bonzo 2011  Ja LM Familjen Ström  Familjen Ström, Klippan
Bozz 2023  Ja O Göran Rohdén Orust hingstförening, Göran Rohdén Nösund
Brandt (2072)  Ja AC Mattias Larsson Mattias Larsson, Lövånger
Bristol 1902  Ja W Agneta Weingård Agneta Weingård, Gustafs
Bronson 1944   W Marie Nyström Marie Nyström, Älvdalen
Bule 2008  Ja E Johan Pettersson Johan Pettersson, Rimforsa
Bäckens Brolle 2032  Ja X Martin Ståhlklo Martin Ståhlklo, Edsbyn
Center 2052  Ja Kathe Nilsson Kathe Nilsson, Björkvik
Certino 1956  Ja C Sidbäcks Körhästar Sidbäcks Körhästar, Uppsala
Dacke 2024  Ja BD Lars-Olof Lundgren Stall Lillberget, Blåsmark
Diamant 1981  Ja O Per-Olof Jakobsson Per-Olof Jakobsson, Uddevalla
Dior 2019  Ja G Anna Berglund & Sofie Johansson Anna Berglund & Sofie Johansson, Väckelsång
Djärv 2059  Ja R Team Eloge Team Eloge, Nossebro
Elveligutten 1959  Ja LM Karl-Inge Karlsson Karl-Inge Karlsson Tollarp
Ene-Blacken 1923  Ja O Per Ericsson Per Ericsson Aplared
Eskil 1919   F Linda Nielsen och Jan Rostgaard Linda Nielsen och Jan Rostgaard, Korsberga
Esperuds Bruno 2029  Ja T Madeleine Bergvall Madeleine Bergvall, Skyllberg
Fabian 1954  Ja LM Hannah Andersson Hannah Andersson, Osby
Fix 2044  Ja Z Ann-Britt Bergqvist & Andreas Nilsson Ann-Britt Bergqvist & Andreas Nilsson, Orrviken
Furir 2063  Ja R Christina Allansdotter Christina Allansdotter, Tidaholm
Gimli 1965  Ja E Stärnorps Brukshästar Stjärnorps Brukshästar Vreta Kloster
Glim 2003  Ja LM Ronny Persson Ronny Persson, Vankiva
Glomstadgutten 1975  Ja O Ingela Arpi & Mats Wallin Maria Johansson & Johnny Svensson, Hålta
Gorm 1892  Ja F Sune Hjerpe Ingvar Karlsson, Brandstorp
Greven 2068 E Kåre Gustafson Kåre Gustafson, Hällestad
Gutta 1960  Ja E N:a Östergötlands Hästavelsförening N:a Östergötlands Hästavelsförening
Halm 2034  Ja LM Jenny Göransson Jenny Göransson, Brösarp
Halvar 2004  Ja C Cecilia Hamilton  Cecilia Hamilton, Almunge
Harpun 2045  Ja E Eva & Rickard Samelius Eva & Rickard Samelius, Linköping
Hasp 2035  Ja LM Familjen Ström  Familjen Ström, Klippan
Heirums Nils 1958  Ja R Team Eloge Team Eloge, Nossebro
Helman 2036  Ja E Kåre Gustafsson Kåre Gustafsson, Hällestad
Helvin 2009  Ja O Sune Hjerpe Sune Hjerpe, Ljungskile
Håbrand 2053  Ja AC Fredrik Ottosson Fredrik Ottosson, Vindeln
Hålger (2073)  Ja I Göran Jonasson Ellen Norrby, Tofta, Gotland
Hårleman 2037  Ja H Göran Jonasson Göran Jonasson, Torsås
Isidor 1976  Ja K Orvar och Christel Larsson Orvar och Christel Larsson, Rödeby
Isman 1983  Ja BD Sidalens Naturbruk  Sidalens Naturbruk, Kalix
Kavaljer 1998  Ja R Per Axelsson Per Axelsson, Lidköping
Klenod 2015  Ja N Tommy Gustavsson Tommy Gustavsson, Laholm
Kravall 2005  Ja E N:a Östergötlands Hästavelsförening N:a Östergötlands Hästavelsförening
Kronprins 1946  Ja R Per Axelsson Per Axelsson, Lidköping
Lazer 2025  Ja N Lennart Bengtsson Lennart Bengtsson, Älvsered
Lejkar 2064  Ja N Skogby Stuteri Skogby Stuteri, Kvibille
Lodis 2054  Ja BD K/B Nyholmen K/B Nyholmen, Pålänge
Lukas 1961   AC Fredrik Ottosson Fredrik Ottosson, Vindeln
Lundar 1948  Ja X Per Danhard/Malin Linds Per Danhard/Malin Linds, Alfta
Lupin 2065  Ja G Per Danhard Emma Norén/Ulf Magnusson, Moheda
Major (2074)   Ja X Diana Sandell & Lars Danhard Diana Sandell & Lars Danhard, Alfta
Malte 1950  Ja E Alva Konradsson Alva Konradsson, Överum
Marre 1928 Ja  BD Jan Robert Larsson Jan Robert Larsson, Piteå
Max 2041  Ja W Agneta Weingård Agneta Weingård, Gustafs
Midas 2016  Ja C Ulrika Mattsson Ågårdens häst & maskintjänst
Mirollo 1985   T Daniel & Alexander Bergström Daniel & Alexander Bergström, Örebro
Moklompen 1966 Ja Norge Ole H Lerberg/Heidi Östby Ole H Lerberg, Frogner, Norge
Myromsli Svensken 1967  Ja C Sidbäcks Körhästar Sidbäcks Körhästar, Uppsala
Odin 1986  Ja X Anders Svensson Anders Svensson, Hudiksvall
Opus (w) 1860  Ja G Wiktoria Lindqvist Wiktoria Lindqvist, Moheda
Orion 1987  Ja R Per Axelsson Per Axelsson, Lidköping
Paj 2069 Ja O Kerstin & Stig Rodin Kersin & Stig Rodin, Spekeröd
Porter 2026  Ja BD Sidalens Naturbruk Sidalens Naturbruk, KALIX
Primör 2038  Ja LM Zerny & Eva Johansson Fädernegården, Huaröd
Pärlvine 2060  Ja O Karin Andersson Karin Andersson, Henån
Radar 1955  Ja PS Eva Lotta Liljenzin Eva Lotta Liljenzin, Hällingsjö
Radix 2000  Ja R Christina Allansdotter Christina Allansdotter, Tidaholm
River (2075) T Krister Samuelsson Krister Samuelsson, Örebro
Rolex 1937  Ja O Tobias Sandahl Orust hingstförening/Kavlanda, Uddevalla
Rykt (W) 1882  Nej D Mette Ahlström Mette Ahlström, Hägersten
Skjerre 1905   AB Ylva Eriksson Ylva Eriksson, Hölö
Smedsmo Lindar 1978  Ja R Peter Gerborn Team Eloge, Nossebro
Tagel 2056  Ja Z Malinda Alriksson Malinda Alriksson, Alsen
Tanke 2017  Ja O Sune Hjerpe Sune Hjerpe, Ljungskile
Teg 1988  Ja H Björn Gustavsson Björn Gustavsson, Vimmerby
Therje 2027  Ja D Stefan & Kathe Nilsson Stefan & Kathe Nilsson, Björkvik
Thrim 1957  Ja X Anders Svensson Anders Svensson, Hudiksvall
Tofte 1938  Ja LM Familjen Ström  Familjen Ström, Klippan
Torp-Tak 2039  Ja LM Sigvard Gustavsson  Sigvard Gustavsson, Vittsjö
Torp-Tum (2076)   Ja LM Sigvard Gustavsson, Jan Pålsson Sigvard Gustavsson, Vittsjö
Trygg 2040  Ja Norge Jorulf G & Ann Rådal Jorulf G & Ann Rådal, Norge
Tyr (2077) Ja Norge Jorulf G & Ann Rådal Jorulf G & Ann Rådal, Norge
Ulrik 2050  Ja O Johnny Svensson Johnny Svensson, Hålta
Viking 1947  Ja C Sören Johansson Sören Johansson, Uppsala
Viktig 2001  Ja H Tony Lindgren Tony Lindgren, Figeholm
Vimmel 1974  Ja PN Familjen Pettersson Familjen Pettersson, Dals-Rostock
Vind 1942  Ja LM Karl-Inge Karlsson Karl-Inge Karlsson, Tollarp
Vrake 1994  Ja U Ann-Katrin Karlsson Mia & Roland Wirenborg, Kungsör
Wellman 1993  Ja G Lennart Wiktorsson Lennart Wiktorsson, Urshult
Zak 2070  Ja AC Backfors gård Backfors gård, Bjurholm
Zevs 2067  Ja D Stefan Nilsson Stefan Nilsson, Björkvik
Zixten 2018  Ja U Mia Wirenborg Mia Wirenborg, Kungsör
Zoldat 1995  Ja PS Lars-Åke Johansson Lars-Åke Johansson, Sexdrega
Zudden 1992  Ja LM Krister Johnsson Krister Johnsson, Hästveda
Zultan 1949  Ja E Jorulf G. Rådal Kåre Gustafson, Hällestad
Älve 2028  Ja G Sune Hjerpe Familjen Hildingsson, Kosta
Valid CSS!

Sidan uppdaterad 2017-04-25  Copyright: 2015-2020 All rights reserved